Illóolaj alapok 3. rész - Adagolás, hígítás, alapolajok használata
Miután már alaposan kikupálódtunk az illóolajok alkalmazási módjaiból, a 3. részben a biztonságos alkalmazást vesszük górcső alá.
Az első részben beszéltünk róla, hogy az illóolajok felhasználási lehetőségeinek csak a fantáziánk szab határt.
Nézzük meg újra, miként használhatod az illóolajokat
- Krémben, balzsamban, kenőcsben
- Száraz, vagy nedves inhalációval, aroma lámpába cseppentve
- Levegő illatosításra, frissítésre, fertőtlenítésére spray, vagy diffúzor formájában
- Aromafürdőbe, fürdő tabletta, vagy fürdősó formájában
- Szauna olajként
- Parfümbe, kölnibe, dezodorba, illatszerekbe
- Borogató- vagy, bedörzsölő szerként
- Masszázs olajként, fürdő- és testápolóolajként
- Szájvizek, samponok, arcvizek formájában
- Az aromakonyha részeként
- Kapszulákban, tinktúrákban, szirupokban, kúpok formájában
A másik izgalmas kérdés, hogy mivel hatóanyagokkal dolgozunk, biztos, hogy nem tudok velük ártani? Ez egy nagyon fontos kérdés, ami visszatarthat a "kutyulgatástól".
Hogy bátran használhasd az olajokat a családban, az alábbiakban leírom a betartandó szabályokat. A balesetek elkerülése végett érdemes megszívlelned a következőket:
Adagolások, hígítások
Belsőleges használat
A legfontosabb, hogy csak azokat az illóolajokat vagy keverékeket használhatod belsőleg, amit a gyártó is ajánl belsőleges használatra! Ez részben attól függ, hogy milyen a természetes hatóanyag tartalma, részben pedig attól, hogy milyen adalékokat tartalmaz.
A doTerra illóolajok közül, a belső fogyasztásra nem javasoltak mindegyikében, olyan természetes hatóanyag-összetevő van, ami nagy dózisban alkalmazva káros lehet.
Nézzük a belső használatból kizárt önálló olajokat:
Arborvitae (Óriás tuja), Blue Tansy (kék varádics), Cypress (Ciprusfa), Douglas Fir (dugles fenyő), Eucalyptus, Spikenard (Nardus), Wintergreen (Kúszó fajdbogyó)
A keverék olajok közül viszont csak néhányat lehet alkalmazni belsőleg. Ezek a következők: Zengest, OnGuard, Smart&sassy, Zendokrine
Ezeket érdemes megjegyezned, a biztonságos használathoz!
Hígítási javaslat korosztályok szerint
3 éves korig nem alkalmazhatjuk belsőleg!
3 - 5 éves korig csak néhány illóolajat és csak hígítással lehet belsőleg alkalmazni. (mézzel, olajjal hígítva)
Ezek a citrom, narancs, mandarin, grapefruit, édeskömény, OnGuard, Zengest olajok, max napi 2 x 1 csepp, ha nagyon indokolt.
Hígítás: tegyünk 5 ml-es üvegbe összesen 10 cseppet az illóolajokból, vagy keverékekből, ezt követően töltsük fel az üveget hidegen sajtolt olajjal (frakcionált kókusz olajjal, olíva, lenmag, szőlőmag olaj stb.).
Ebből a keverékből adhatunk a kicsinek naponta akár 3-4 alkalommal is. Készíthetünk „varázsmézet” is. Torokfájás, megfázás esetén kb. fél dl mézhez cseppents 2-4 csepp illóolajat, keverd alaposan össze.
Ebből adagolj napi 2-3 mokkáskanállal. A „varázsmézből” kis vízhez is lehet tenni, és szirupként, akár toroköblítésre is használhatjátok.
5 - 8 éves korig napi 2-3 alkalommal 1-1 csepp illóolajat használhatunk, szintén csak hígítva. Már kicsit töményebb oldat is mehet. 5 ml-es üvegbe 20-30 cseppet is cseppenthetünk az illóolajokból, a többit töltsük fel hidegen sajtolt olajjal.
Ebből adhatunk naponta akár 3-4 alkalommal is. Ők is szeretik a varázsmézet és a szirupot is.
7 - 14 éves korig napi 2-3 alkalommal 1-1 csepp illóolaj, még mindig csak hígítva. 5 ml-es üvegbe 50-60 cseppet tegyünk az illóolajokból, a többit töltsük fel hidegen sajtolt olajjal.
Ebből a keverékből készíthetünk kapszulát is, vagy kis folyadékkal elkeverve adhatunk naponta, akár 3-4 alkalommal is 1-2 cseppet.
14 - 18 éves korig 1-3 x 1 csepp a belsőleg engedélyezett mennyiség az illóolajokból, vízzel, olajjal, mézzel elkeverve, vagy kapszulában.
18 év felett 1-4-6 x 1-3 csepp a belsőleg engedélyezett mennyiség illóolajokból, üres kapszulába cseppentve, vagy vízzel, olajjal, mézzel elkeverve, problémától függően.
Nagyon idős, elesett, legyengült felnőttnek is a gyermekekhez hasonlóan hígítással adjuk az illóolajokat.
5 ml-es üvegbe 50-60 cseppet tegyünk az illóolajokból, a többit töltsük fel hidegen sajtolt olajjal. Ebből készüljön a kapszula is.
Ha nagyon gyenge a betegünk, akkor eleinte inkább csak aromakonyhaként alkalmazzuk, de érdemesebb ebben az esetben terapeutával konzultálni!
Bőrön keresztüli alkalmazás és párologtatás
Bőrön keresztüli alkalmazás esetén, mindig készíts belőle olajos, krémes hígítást. Csak néhány indokolt esetben használd töményen! Erről később írok.
A hígítási javaslatok kortól és a hatástól függően
1 - 3 éves kisgyermekek, idős betegek és várandósok esetén.
Javasolt hígítási arány 1%, 10 ml (1 evőkanál) hordozó olajhoz 1- 2 csepp illóolaj.
Párologtatáshoz: 1-3 csepp a párologtatóba.
3 - 7 éves gyermek, várandósoknál (illóolajtól függően), gyenge, vagy idős embereknél
Javasolt hígítási arány 1,5%, 10 ml (1 evőkanál) hordozó olajhoz 3 - 4 csepp illóolaj
Párologtatáshoz: 3-5 csepp a párologtatóba.
7 éves kor után az alkalmazástól függően a lenti hígítási arányokban lehet gondolkodni.
Párologtatáshoz: 5-8 csepp a párologtatóba a helység méretétől függően.
Vegyes alkalmazások
Arckrémbe javasolt hígítási arány 1% (1 evőkanál) hordozó olajhoz 1- 2 csepp illóolaj.
Fogkő esetén vagy megelőzésre fogmosás után 2-3 naponta hígítatlanul érdemes a fogakra kenni, dörzsölni a citrom illóolajat.
Körömgombára érdemes a kakukkfű + teafa, vagy oregánó + teafa illóolajokból készített keveréket hígítatlan formában a beteg körömre kenve alkalmazni.
Ebben az esetben viszont vigyázzunk, mert ezek az illóolajok rendkívül erősek. A bőrön akár égési sérüléseket is okozhatnak. Hogy ezt a felmaródást megakadályozzuk, érdemes az illóolaj alkalmazása előtt a körömágyat körbe kenni valamilyen hidegen sajtolt olajjal (frakcionált kókusz olaj, jojoba olaj)
Gyulladt rovarcsípésre érdemes bazsalikom, teafa illóolajat cseppenteni töményen, hogy megakadályozza az esetleges rovarcsípéssel terjedő mikróbák elszaporodását. Levendula illóolaj segít a viszketés csillapításában és a gyulladt bőr megnyugtatásában.
Forrázásos égési sérülés kezeléséhez a levendula illóolajat érdemes töményen kenni a hólyagosodás csökkentésére, és a hámosodás segítéséhez.
Néhány illóolaj terápiás alkalmazása
- Komolyabb fertőzéses megbetegedések esetén oregánó, kakukkfű illóolajokból érdemes szedni
napi 3-4x1 csepp mennyiségben max.10 napig. Ezt követően kötelező a probiotikum szedése!!
- Fertőtlenítő illóolajokból (Zengest, édeskömény, teafa, gyömbér) maximum 4-5x1 csepp
- Daganat terápia kiegészítő kezeléséhez tömjén, copaiba, vad narancs 1-1 arányú keverékéből naponta 6x1 csepp
- Máj, vese, nyirok tisztításhoz, sejtanyagcsere támogatásához 3x1 csepp Zendocrine, DDR Prime
vagy a kapszulás változata ezeknek az illóolaj keverékeknek.
- Citrusfélékből a nyálkahártya szárító hatása miatt (Citrom, Vad narancs, Grapefruit, Lime, Mandarin (Tangerin) naponta maximum 5x1 csepp
Szerző:
Batta Ágnes
Természetes Gyógymódok Tanácsadója
Diplomás Higiénikus
Honlap: www.alternativgyogyasz.hu
2023.05.18